Wybierasz się do ortodonty, aby skonsultować wygląd swojego uzębienia i układ zębów? A może masz zdiagnozowaną wadę zgryzu i Twój uśmiech daleki jest od ideału? Marzysz o wybielaniu, aby zachwycać błyszczącymi zębami w hollywoodzkim stylu? Pamiętając o tym, że leczenie ortodontyczne ma na celu nie tylko poprawę zdrowia, ale też wpływa na samopoczucie, warto umówić się na wizytę u specjalisty. Zobacz, jak się do niej przygotować!

Cel pierwszej wizyty – po co idziesz do ortodonty?

Pierwsza wizyta u ortodonty ma na celu ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, zgryzu i potrzeb ortodontycznych pacjenta. Ortodonta przeprowadzi więc z Tobą szczegółowy wywiad medyczny, obejrzy zęby, dziąsła, zgryz oraz może zrobić lub zlecić zdjęcia rentgenowskie. To wszystko po to, aby zrozumieć Twoje indywidualne potrzeby i zaplanować najlepsze leczenie.

Zastanawiasz się, czy ze swoim problemem zgłosić się właśnie do ortodonty, czy wybrać dentystę o innej specjalizacji? Niekiedy oprócz dobierania aparatów ortodontycznych lub nakładek, lekarz zajmuje się też wybielaniem zębów oraz higienizacją. 

Konsultacja i plan leczenia – dobra komunikacja ortodonty z pacjentem

Po dokładnej ocenie ortodonta omówi z Tobą plan leczenia. Zostaniesz poinformowany o różnych opcjach aparatu ortodontycznego (np. tradycyjne aparaty Damon z zamkami samoligaturującymi, nakładkowe niewidoczne aparaty nakładkowe Clear Aligner), czasie trwania leczenia i szacowanych kosztach. To także najlepszy moment na zadanie pytań i wyrażenie wszelkich obaw.

Koszty i opcje finansowania – warto poznać cennik usług

Leczenie ortodontyczne jest inwestycją w Twoje zdrowie i wygląd, ale również wiąże się z kosztami. Podczas pierwszej wizyty dowiesz się, jakie są szacunkowe koszty leczenia. Wiele gabinetów ortodontycznych oferuje elastyczne opcje płatności lub plany ratalne, co może ułatwić pokrycie kosztów.

Ile trwa leczenie?

Czas trwania leczenia ortodontycznego jest indywidualną kwestią i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj problemu z zgryzem, wybrana metoda leczenia i indywidualna reakcja organizmu na leczenie. Ortodonta poda ci przybliżony czas trwania Twojego leczenia. Jednak trudno oczekiwać konkretnych dat, terminów czy deklaracji. Dlatego pierwsze spotkanie w gabinecie raczej nie dostarczy Ci tej wiedzy. 

Warto jednak mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne trwa zazwyczaj około 1,5 roku u młodzieży i od 1,5 do 3 lat u osób dorosłych. Zdjęcie aparatu nie równa się końcu leczenia. Trzeba jeszcze przewidzieć czas na retencję, czyli utrwalenie wypracowanych rezultatów. 

Przygotowanie do pierwszej wizyty u ortodonty

Przed pierwszą wizytą warto zebrać najważniejsze informacje medyczne, w tym historię chorób, aktualnie przyjmowane leki oraz wyniki wcześniejszych badań ortodontycznych lub stomatologicznych, jeśli takie posiadasz. Przygotuj również listę pytań, które chcesz zadać ortodoncie.