Aparat ortodontyczny zakłada się przede wszystkim w celu wyprostowania krzywych zębów. Osoby, które zdecydują się na takie rozwiązanie, muszą dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza i chodzić na regularne kontrole, podczas których specjalista wyreguluje aparat i oceni postępy leczenia. Jeszcze przed założeniem aparatu ortodontycznego, lekarz powinien dokładnie wyjaśnić pacjentowi, na czym będzie polegał cały proces i jakie ograniczenia pojawią się już po założeniu aparatu na zęby.

Na co należy uważać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Leczenie aparatem ortodontycznym może być nieco uciążliwe, zwłaszcza że podczas noszenia aparatu, pacjent powinien uważać na pewne rzeczy. Wśród zaleceń, czego unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego, wyróżniamy:

  • żucie gumy: guma do żucia nie jest zalecana podczas leczenia aparatem ortodontycznym. Jest to produkt ciągnący się i kleisty, którego fragmenty mogą wchodzić pomiędzy druty aparatu. Nie zaleca się także jedzenia gum rozpuszczalnych;
  • gryzienie twardych przedmiotów: pacjenci, którzy mają nawyk gryzienia długopisów lub innych twardych przedmiotów, powinni oduczyć się tego zwyczaju, gdyż takie przyzwyczajenia mogą doprowadzić do uszkodzenia drutów i zamków aparatu;
  • samodzielne manipulowanie aparatem: niektórzy pacjenci, gdy odczuwają jakiś dyskomfort związany z aparatem ortodontycznym, samodzielnie próbują go regulować. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia aparatu, dlatego w przypadku jakichkolwiek nieprawidłowości, należy jak najszybciej skontaktować się z ortodontą, który naprawi aparat profesjonalnie;
  • inne nawyki: zaleca się unikania różnego rodzaju nawyków ustnych, takich jak obgryzanie paznokci czy ssanie palców. Są to nawyki, które mogą mieć niekorzystny wpływ na skuteczność leczenia ortodontycznego.

Aparat ortodontyczny a ograniczenia żywieniowe

Leczenie aparatem stałym wymaga też pewnych zmian w diecie. Istnieje szereg produktów, których spożywanie nie jest zalecane w trakcie noszenia aparatu. Do tych produktów zaliczamy między innymi:

  • ciągnące się cukierki, takie jak toffi, mordoklejki;
  • twarde pieczywo;
  • drobne produkty spożywcze: pestki, nasiona;
  • orzechy, chipsy, popcorn.

Owoce i warzywa zaleca się przed spożyciem pokroić na małe kawałki, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia aparatu. Warto też unikać produktów, które mogą zabarwić druty i gumki na aparacie ortodontycznym.

Czego jeszcze unikać podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Skuteczność leczenia ortodontycznego w dużej mierze zależy od wizyt kontrolnych u lekarza. Podczas takiej wizyty specjalista określa postępy kuracji i przeprowadza odpowiednie naprawy oraz regulacje aparatu, aby w  dalszym ciągu mógł spełniać swoje funkcje. Bardzo ważne jest więc, aby zawsze zjawiać się na ustaloną wcześniej wizytę i unikać przekładania terminów. Oczywiście w niektórych sytuacjach może okazać się to konieczne, jednak lepiej nie robić tego nagminnie, jeżeli pacjentowi zależy na tym, aby jak najszybciej móc cieszyć się równym uśmiechem bez aparatu na zęby. Zapoznaj się z ofertą naszego gabinetu ortodontycznego!