To być może banalne pytanie, które u wielu osób wywołuje uśmiech politowania. Wszyscy przecież wiedzą, jak ważne jest kontrolowanie uzębienia i całej jamy ustnej. Ale czy na pewno? I czy zawsze pamiętamy o znaczeniu regularnych wizyt u dentysty, czy raczej odkładamy je do chwili aż ból nie pozwala nam zasnąć czy normalnie funkcjonować? Przypomnijmy sobie, dlaczego – konkretnie – powinniśmy częściej widywać naszego stomatologa i co nam to przyniesie.
Wczesne wykrywanie problemów – zanim pojawi się ból
Głównym powodem, dla którego regularne wizyty u dentysty są tak ważne, jest wczesne wykrywanie problemów (zanim objawią się one bólem czy stanem zapalnym). Dentysta jest w stanie zidentyfikować choroby oraz ich lokalizację czy stopień zaawansowania. Rozpoznaje próchnicę, choroby dziąseł czy nawet raka jamy ustnej, na bardzo wczesnym etapie. Oprócz tego także niedokrwistość, osteoporozę czy nawet cukrzycę. Jak widzisz – stan jamy ustnej może w dużej mierze świadczyć o kondycji całego organizmu!
Wczesne wykrycie pozwala na szybką interwencję i leczenie, a to zapobiega poważniejszym problemom zdrowotnym w przyszłości. Często też nie dopuszcza do sytuacji, w których konieczne byłoby leczenie kanałowe, czy nawet ekstrakcja zniszczonego zęba.
Zapobieganie próchnicy – profilaktyka to priorytet
Próchnica jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych jamy ustnej i dość boleśnie daje o sobie znać. Infekcje, zaczerwienie, ból, nadwrażliwość to tylko niektóre z niepokojących symptomów. Niestety, sama próchnica często rozwija się w niewidocznym miejscy i nie daje objawów. Dopiero dentysta jest w stanie ją zdiagnozować. Może też zrobić całkiem sporo, aby zabezpieczyć Twoje zęby przed próchnicą. Robi to poprzez dokładne czyszczenie zębów, usunięcie płytki nazębnej i kamienia. Dentysta edukuje – zaleca odpowiednie produkty do pielęgnacji jamy ustnej, które pomogą utrzymać zęby w dobrym stanie.
Choroby dziąseł – niedoceniane a równie problematyczne jak choroby zębów
Choroby dziąseł, takie jak zapalenie dziąseł i przyzębia, paradontoza nieleczone i niekontrolowane też prowadzą do problemów ze zdrowiem. Mogą nawet powodować utratę zębów i zwiększać ryzyko zachorowania na choroby serca czy cukrzycę. W wielu przypadkach udaje się rozpoznać je na wczesnym etapie, a nawet złagodzić przebieg i objawy. To nie tylko zasługa profesjonalnej opieki stomatologicznej, ale też prawidłowej pielęgnacji w domu.
Zachowanie idealnego uśmiechu – czyszczenie i diagnostyka zgryzu
Choć regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów są niezbędne, tylko profesjonalne czyszczenie może usunąć wszystkie osady i kamień nazębny, których nie da się wyeliminować w domowych warunkach. Profesjonalne czyszczenie nie tylko przyczynia się do zdrowszego wyglądu zębów, ale również zapobiega chorobom dziąseł i próchnicy.
W zachowaniu pięknego, zdrowego uśmiechu nieocenione jest też monitowanie stanu zgryzu. To ważne dla zapobiegania problemom z żuchwą, bólem i erozjom zębów. Dentysta w razie potrzeby może skierować Cię do ortodonty lub innego specjalisty z zakresu stomatologii.