Strach przed dentystą nie jest niczym nadzwyczajnym, gdyż badania wykazują, że aż 63% społeczeństwa boi się wizyty u stomatologa, przy czym u 36% jest to paniczny lęk. Leczenie dentystyczne bywa nieprzyjemne i często bolesne, choć dzięki nowoczesnym technologiom pacjenci mogą liczyć na coraz większy komfort. Czy strach przed dentystą można pokonać? Jak to zrobić?

Jak pokonać strach przed dentystą – sprawdzone sposoby

Lęk przed dentystą pojawia się często i wiele osób odwleka wizytę w gabinecie do momentu, gdy dolegliwości są już bardzo nasilone, a w takich przypadkach leczenie bywa znacznie bardziej skomplikowane. Niezależnie od tego, czy obiektem strachu jest dentysta, ortodonta, czy inny specjalista, istnieje kilka sposobów, które pozwolą zminimalizować lęk.

Dobry wybór dentysty

Dentysta to człowiek jak każdy inny i nie z każdym uda nam się dogadać. Warto stawiać na renomowanych stomatologów, o których wiemy, że mają dobre podejście do pacjenta. Osoba, która dobrze rozumie lęk przed dentystą zazwyczaj wie, jak rozmawiać z pacjentem, aby zmniejszyć uczucie lęku. Dobry dentysta z pewnością zapyta też, czy pacjent chce otrzymać znieczulenie, nawet przy wykonywaniu mniej zaawansowanych czynności. U wielu osób już sama wiedza, że dostanie się anestetyk dzięki któremu zabieg nie będzie bolał, pozwala zmniejszyć strach.

Regularne wizyty

Większość osób umawia się na wizytę do stomatologa dopiero wtedy, gdy dolegliwości są na tyle silne, że zaburzają normalne funkcjonowanie. Tymczasem profilaktyczne przeglądy dentystyczne raz na pół roku pozwalają odpowiednio szybko wykryć nieprawidłowości w jamie ustnej, a wtedy ich leczenie jest znacznie mniej bolesne. Czekając do ostatniej chwili, tylko narażamy się na to, że cała terapia będzie bardziej skomplikowana i przysporzy nam więcej trosk. 

Nowoczesne gabinety stomatologiczne

Aktualnie dostępna jest technologia, która pozwala w dużym stopniu zminimalizować ból i dyskomfort podczas wykonywania zabiegu dentystycznego. Niestety nie wszyscy dentyści wyposażyli swoje gabinety w profesjonalne narzędzia. Wybierając dobrze wyposażony gabinet, możemy liczyć na odpowiednie podejście oraz wykonanie usługi przy pomocy specjalistycznego sprzętu i profesjonalnych środków znieczulających. W nowoczesnych gabinetach dentystycznych pacjenci otrzymują najlepszą opiekę, a wystąpienie bólu podczas działań stomatologa zdarza się znacznie rzadziej. 

Jak pomóc dziecku, które boi się dentysty?

Do pacjentów, którzy najbardziej boją się wizyty u stomatologa, należą dzieci. Maluch może reagować na zbliżającą się wizytę histerią oraz płaczem i często trudno jest go uspokoić. Rodzic, który wie, że jego pociecha boi się dentysty, powinien postawić przede wszystkim na jasną komunikację. Dziecko musi wiedzieć, dlaczego wizyta u stomatologa jest ważna i jakie są zagrożenia, wynikające z nieleczonych zębów. Warto pamiętać o tym, że dzieci również powinny być poddawane profilaktycznemu badaniu jamy ustnej mniej więcej raz na 6 miesięcy. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, im szybciej stwierdzona zostanie nieprawidłowość u malucha, tym łatwiejsze będzie leczenie.