Próchnica to najpopularniejsza choroba uzębienia, która na początku nie daje wyraźnych objawów, jednak z czasem prowadzi do poważnych ubytków i przede wszystkim bólu, który bywa bardzo uciążliwy. Choroba ta najczęściej dotyka dzieci – jak jej zatem zapobiec?

Na rozwój próchnicy ma wiele czynników – zła higiena jamy ustnej i zła dieta to najważniejsze punkty, które możemy całkowicie lub częściowo wyeliminować. Jednak, aby tak się stało musimy wiedzieć, co przede wszystkim szkodzi.

Skąd się bierze próchnica u dzieci?

Próchnica jest bakterią, która na początku jest niewidoczna, dlatego też można nazwać ją cichym zabójcą naszych zębów. Z czasem na szkliwie pojawiają się ubytki charakteryzujące się białymi plamami na zębach, a dopiero z czasem zauważamy jej brązowe i czarne plamy, co świadczy już o zaawansowanym rozwoju choroby, któremu nierzadko towarzyszy już ból zębów.

Próchnica jest jednak nie tylko bakterią, która źle wpływa nasze uzębienie – jest również groźna dla całego układu pokarmowego, a także dla serca.

Próchnica swoje początki ma w używaniu smoczków – zarówno tych w butelkach, jak i tych, które stosujemy do uspokojenia malucha. Dlatego też czas, w jakim dziecku podajemy smoczek powinien być jak najkrótszy. Dodatkowo smoczki muszą być wyparzane i nie wolno dezynfekować ich za pomocą śliny – próchnica szybko może przenieść się z rodzica na dziecko.

Nie bez znaczenia pozostaje też higiena jamy ustnej. Brak mycia zębów, a także stosowanie złych past do zębów zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Higiena jamy ustnej to także wizyta u lekarza stomatologa, którą należy wykonywać regularnie.

Wreszcie – dieta. Maluchy uwielbiają słodycze, słodkie soki i owoce, które choć posiadają szereg niezbędnych właściwości, mają też wpływ na rozwój próchnicy.

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?

Pomimo wspomnianych wyżej punktów, zapobieganie próchnicy u najmłodszych jest jak najbardziej możliwe. Zacznijmy od smoczków, które ciężko wyeliminować – jeśli ich używamy, starajmy się skrócić czas do minimum. Im szybciej odzwyczaimy dziecko od smoczka, tym lepiej dla malucha – mniejsze ryzyko próchnicy i wad zgryzu.

Drugim ważnym punktem jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Szczotkowanie zębów i dziąseł powinno być wprowadzone od początku, jako element codziennej kąpieli. W ten sposób przyzwyczajamy malucha do mycia zębów i dezynfekujemy jamę ustną, a zatem zmniejszamy ryzyko rozwoju bakterii. Mycie zębów rozpoczynamy od razu, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych zębów. Dodatkowo higiena jamy ustnej musi odbywać się prawidłowo, a zatem:

  • używamy tylko odpowiednich past, dostosowanych do wieku i potrzeb dzieci;
  • po 6 roku życia stosujemy płyny do płukania;
  • używamy nici dentystycznych.

Higiena jamy ustnej obejmuje też fluoryzację, a także wizyty kontrolne. Dentysta stomatolog dzięki regularnym spotkaniom może ocenić stan uzębienia, a także w razie potrzeby szybko zareagować, co znacząco zmniejszy problem próchnicy.

Odpowiednia dieta – klucz do zdrowych zębów

Jednym z głównych powodów próchnicy jest nieprawidłowa dieta. Oczywiście trudno z diety malucha wykluczyć owoce, które są niezbędne do zachowania odpowiedniego zdrowia. Można jednak wykluczyć niezdrowe przekąski, czyli przede wszystkim cukierki, które nie mają odpowiedniej wartości. Pamiętajmy jednak o zdrowym umiarze – nic się nie stanie, jeśli maluch zje cukierka, pamiętajmy jednak by przed snem wyszczotkować odpowiednio zęby.

Do diety za to warto włączyć nabiał – zawiera on dużo wapnia, który jest budulcem zębów i wspomaga odbudowę szkliwa. Zamiast słodkich soków – przyzwyczajajmy maluchy do wody, która nie prowadzi do osiadania szkodliwych bakterii.

Jak zapobiec próchnicy? Przede wszystkim pamiętajmy o prawidłowej higienie jamy ustnej – to ona jest podstawą do zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu przez całe życie!