Zdrowe uzębienie ma ogromny wpływ na nasz komfort życia – chodzi tu nie tylko o prawidłowe gryzienie, które jest początkiem zdrowego układu pokarmowego, ale przede wszystkim o urodę, która poprawia naszą pewność siebie. Pomocna w tym będzie wizyta u ortodonty, który pomoże nawet w najtrudniejszych przypadkach!

Czy wiesz, że zęby mają wpływ na kształt twojej twarzy? Wady zgryzu nierzadko prowadzą do wysunięcia podbródka, asymetryczności policzków, ale też mogą powodować trudności z oddychaniem. Na szczęście dzięki odpowiedniemu leczeniu ortodontycznemu każda wada może zostać zminimalizowana, a nawet całkowicie usunięta. Ważne jest, aby rozpoznać ją jak najwcześniej – jeszcze w wieku dziecięcym.

Jakie są konsekwencje braku leczenie ortodontycznego?

Krzywy zgryz dla wielu osób jest najmniejszym problemem – mimo, że ma niebagatelny wpływ na stan całego układu pokarmowego, o ile wada nie jest bardzo poważna, nie wpływa na naszą samoocenę i pewność siebie. Jednak niektóre wady uzębienia są nie bez znaczenia dla naszego zdrowia psychicznego – krzywe zęby, czy wysunięta dolna szczęka – mogą być przyczyną poważnych zaburzeń samoakceptacji.

To problem, który bardzo źle wpływa szczególnie na najmłodszych i nastolatków. Mają problemy z samoakceptacją, nawiązaniem relacji towarzyskich i przede wszystkim z radością. Dlatego też leczenie ortodontyczne w przypadku dzieci i nastolatków to nie tylko leczenie zębów, ale dodawanie im ogromnej pewności siebie, która w tym wieku jest bardzo ważna.

Kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne?

Pierwsze zęby u maluchów pojawiają się na ogół w pierwszym roku życia. To znak, że warto odwiedzić gabinet ortodontyczny. Na tym etapie ortodonta będzie mógł ocenić, czy zęby wyżynają się prawidłowo i czy nie dochodzi do poważnych wad zgryzu, które mogą utrudniać spożywanie pokarmów, a także mówienie. W przypadku zębów mlecznych i w tak młodym wieku nie zakłada się aparatów na stałe – stosuje się specjalne nakładki, które bobas nosi kilka razy dziennie. 

Znacznie poważniejsze leczenie ortodontyczne zaczyna się w wieku 7 lat, gdy na miejscu zębów mlecznych pojawiają się stałe. Warto mieć na uwadze, że im wcześniej rozpocznie się leczenie ortodontyczne, tym jego czas się skraca. Ortodonta, dzięki regularnym wizytom może również ocenić czy dalsze leczenie będzie wymagało założenia stałego aparatu, czy może wystarczy kontynuacja specjalistycznych nakładek.

Jaki jest najlepszy wiek na leczenie ortodontyczne?

Jak wspomnieliśmy wcześniej – im wcześniej rozpoczniemy leczenie, tym krócej będzie trwał cały proces, co jest związane z naturalnym procesem dojrzewania i kształtowania się naszego ciała, do czego zalicza się również zęby. Oczywiście na każdym etapie życia leczenie wygląda inaczej i w przypadku każdego dziecka zawsze należy podchodzić do tego indywidualnie – zdarza się, że jedne maluchy wcześniej ząbkują, a inne później. Podobnie jest z wypadaniem zębów mlecznych – mimo, że to wiek koło 6-8 lat, wiek ten z różnych powodów może się przesunąć.

Kontrolę ortodontyczną należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej w momencie pojawienia się pierwszych zębów, jednak najbardziej efektowne leczenie – szczególnie w przypadku małych wad – jest w wieku 11-14 lat. W tym czasie można założyć już stały aparat, a młody człowiek jest na tyle ukształtowany, by cały proces przebiegał szybko.

Jeśli twojemu maluchowi pojawią się pierwsze zęby – odwiedź gabinet ortodontyczny. Wcześnie wychwycone wady sprawią, że cały proces leczenia będzie szybki i bezbolesny, a twoje dziecko nie straci pewności siebie!