Profilaktyczny przegląd dentystyczny to badanie, które należy wykonywać, chcąc zachować zdrowie jamy ustnej. Kiedy należy wykonywać profilaktyczny przegląd i czy zaleca się badanie kobietom w ciąży?

Jak często powinno się wykonywać przegląd jamy ustnej?

Ogólne zalecenia są takie, że na wizytę u dentysty powinniśmy wybrać się raz na pół roku. Systematyczne wizyty sprawią, że dentysta będzie mógł z wyprzedzeniem zauważyć nieprawidłowości w kondycji zębów lub jamy ustnej i podjąć odpowiednie leczenie, zanim jeszcze pojawią się dolegliwości bólowe. Dzięki szybszemu rozpoznaniu zmian próchniczych stomatolog może zahamować ich rozwój i wyleczyć zęby, zanim konieczne będzie wykonanie leczenia kanałowego.

Co obejmuje profilaktyczny przegląd jamy ustnej?

Wizyta kontrolna polega na sprawdzeniu przez lekarza stanu jamy ustnej i zarejestrowaniu ewentualnych ubytków w zębach oraz rozwijających się chorób.  Badanie rozpoczyna się jednak od wywiadu z pacjentem, który powinien poinformować lekarza o wszelkich dolegliwościach bólowych i okolicznościach, w jakich występują.

Dentysta sprawdza stan uzębienia i ocenia jego kondycję. Jeżeli jest taka potrzeba, może zlecić badanie rentgenowskie lub skierować pacjenta do specjalisty, takiego jak ortodonta czy chirurg zębowy.  Podczas przeglądu stomatolog sprawdza też wygląd zębów i na podstawie indywidualnej oceny może zlecić zabiegi higienizacyjne, takie jak piaskowanie czy ściąganie kamienia zębowego.

Diagnostyka RTG podczas wizyty profilaktycznej

Jeżeli stomatolog stwierdzi jakiekolwiek nieprawidłowości podczas badania diagnostycznego, może zlecić wykonanie prześwietlenia zęba lub zdjęcia panoramicznego. Ta druga opcja pozwala na uzyskanie obrazu struktur zakrzywionych szczęki górnej i dolnej. Jest to jedna z lepszych metod diagnostyki, umożliwiająca dogłębną ocenę stanu uzębienia, np. nieprawidłowości powstałych w trakcie poprzedniego leczenia, drobnych ubytków, problemów z kością zęba itp. Zdjęcia rtg są także pomocne w ocenie wad rozwojowych szczęki górnej i dolnej oraz określenia prawidłowości zgryzu. Na podstawie obrazu stomatolog może uznać, że pacjent powinien mieć założony aparat ortodontyczny i wydać skierowanie do specjalisty.

Czy kobiety w ciąży mogą wykonywać profilaktyczny przegląd jamy ustnej?

Ciąża nie stanowi przeciwwskazania do tego, aby pacjentka została poddana przeglądowi dentystycznemu, jednak uniemożliwia wykonanie części zabiegów. Z tego względu paniom zaleca się wizytę w celu zbadania jamy ustnej jeszcze na etapie planowania ciąży. Jeżeli jednak już w trakcie trwania ciąży wystąpią jakiekolwiek  dolegliwości w obrębie zębów, należy jak najszybciej skontaktować się ze specjalistą. Kobieta oczekująca dziecka narażona jest na gwałtowne zmiany hormonalne, które mogą wpłynąć na nadwrażliwość uzębienia. Co więcej, niektóre choroby zębów mogą zaburzać przebieg ciąży, dlatego bardzo ważna jest konsultacja z lekarzem zawsze wtedy, gdy pojawią się dolegliwości. Dentysta ustali, czy w aktualnym stanie pacjentka może zostać poddana leczeniu, a jeżeli jest to niedobry moment, zrobi wszystko, aby zapewnić ulgę w bólu.