Aparaty ortodontyczne to jeden z najpopularniejszych sposobów na korektę wad zgryzu. Nowoczesne technologie pozwalają na wykonanie wysokiej klasy aparatów, które nie tylko zapewniają skuteczne leczenie, ale też stanowią coraz mniejszy problem estetyczny. W ostatnim czasie dużym powodzeniem cieszą się tzw. niewidoczne aparaty ortodontyczne. Czym się wyróżniają i czy są lepsze od aparatów tradycyjnych? Zobaczmy.

Tradycyjne aparaty ortodontyczne – czym się wyróżniają?

Tradycyjny aparat ortodontyczny charakteryzuje się metalowymi lub ceramicznymi klamrami, które przytwierdzane są do zębów w taki sposób, aby korygować ich położenie. Największą wadą tego typu aparatu ortodontycznego jest jego widoczność. Szczególnie modele z metalowymi klamrami rzucają się w oczy podczas otwierania ust, nie tylko w trakcie uśmiechu, ale też rozmowy. Nieco bardziej komfortowe dla użytkownika mogą być aparaty ortodontyczne z ceramicznymi klamrami, takie jak Damon Clear, które są znacznie mniej widoczne, co dla wielu osób stanowi czynnik, który przemawia za doborem właśnie tego modelu.

aparat ortodontyczny

Zaletą aparatów ortodontycznych tradycyjnych jest możliwość zastosowania na każdy rodzaj wady zgryzu, nawet w najbardziej skomplikowanym przypadku. Jest to rozwiązanie stałe, co oznacza, że działanie aparatu jest ciągłe, przez 24 godziny na dobę, przez cały okres terapii. Nie trzeba pamiętać o ściąganiu i zakładaniu aparatu, co dla niektórych stanowi gwarancję komfortu. Wśród wad aparatów tradycyjnych należy wyróżnić przede wszystkim trudności z pielęgnacją oraz dyskomfort i ból, które mogą pojawić się szczególnie w pierwszej fazie leczenia.

 

Aparat niewidoczny – co to jest i czym się charakteryzuje?

Świetną alternatywą dla aparatów ortodontycznych tradycyjnych, są tzw. niewidoczne aparaty ortodontyczne, czyli nakładkowe. Przykładem takiego aparatu jest System Clear Aligner, wywodzący się z osiągnięć ortodoncji amerykańskiej. Leczenie przy pomocy nakładek ortodontycznych opiera się na noszeniu przezroczystych nakładek (zwanych alignerami), które przygotowywane są specjalnie dla każdego pacjenta, dzięki czemu doskonale pasują do danej jamy ustnej. Nakładki stanowią formę ruchomego aparatu. Kiedy są nałożone, działają korygująco na zęby, jednak w dowolnym momencie można je zdjąć, np. do jedzenia czy szczotkowania zębów. W zależności od wady zgryzu, na zlecenie ortodonty wykonywana jest określona liczba nakładek, które zaleca się wymieniać co jakiś czas, zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Główną zaletą aparatów niewidocznych jest zwiększony komfort noszenia. Zakładanie nakładek nie powoduje bólu ani dyskomfortu, a dzięki temu, że nakładki nie rzucają się w oczy, zwiększa się komfort użytkownika, któremu zależy przede wszystkim na estetyce uśmiechu, nawet w trakcie terapii ortodontycznej. Skuteczność noszenia nakładek ortodontycznych jest porównywana do noszenia ruchomego aparatu tradycyjnego, co sprawia, że coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie. 

Zarówno aparaty ortodontyczne tradycyjne, jak i niewidoczne nakładki wykazują dużą skuteczność w zakresie leczenia wad zgryzu. Nakładki ortodontyczne z pewnością wygrywają, jeżeli chodzi o estetykę, co sprawia, że ich popularność rośnie. Wybór odpowiedniego aparatu ortodontycznego powinien być dostosowany do indywidualnych oczekiwań, ale z uwzględnieniem konkretnej wady zgryzu. W doborze dobrego rozwiązania z pewnością pomoże doświadczony ortodonta, który poprzedzi leczenie kompleksową diagnostyką.