
Wiele osób marzy o ładnym białym uśmiechu, dlatego decyduje się na zabieg wybielania. Istnieją różne metody, które pomagają rozjaśnić zęby: od systematycznego mycia specjalną pastą wybielającą, przez stosowanie nakładek lub żelu wybielającego w domu po profesjonalne zabiegi u stomatologa. Która metoda jest najlepsza i zapewni najtrwalsze efekty?
Wybielanie zębów w domu
Na rynku można znaleźć szeroką gamę preparatów wybielających, których producenci obiecują, że pomogą rozjaśnić kolor zębów nawet o kilka tonów. Osoby, które już próbowały wybielać zęby takimi sposobami, doskonale wiedzą, że nie zawsze obietnice są zgodne z prawdą. Warto wiedzieć, że większość past wybielających ułatwi jedynie pozbycie się osadu i niektórych przebarwień, natomiast nie spowoduje, że zęby nagle staną się o kilka tonów bielsze. Taki efekt mogą dać inne domowe metody, między innymi:
- proszki wybielające: proszek do wybielania zębów nakłada się na zęby wilgotną szczoteczką i masuje przez ok. 2-3 minuty, polerując szkliwo. Ta metoda może rozjaśnić odcień zębów o kilka tonów, jednak nie zaleca się stosowania jej długotrwale, ponieważ proszek może uszkodzić szkliwo zębów;
- żele do wybielania zębów: są to preparaty, które mogą delikatnie rozjaśnić odcień zębów i redukować przebarwienia, a przy tym także wzmacniać szkliwo. Żel wybielający po ok. 3 tygodniach systematycznego stosowania może pozostawić, żeby rozjaśnione o 2-4 tony;
- paski wybielające zęby: są to specjalne żelowe nakładki, które umieszcza się na zębach według zaleceń producenta lub lekarza. Paski nasączone są substancjami wybielającymi szkliwo zębów.
Wybielanie zębów u dentysty
Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest zazwyczaj droższe, jednak w tym przypadku można liczyć na lepsze efekty i profesjonalizm w działaniu, a przy tym specjalista przed rozpoczęciem zabiegu sprawdzi stan uzębienia i oceni, czy nie ma ewentualnych przeciwwskazań do wybielania zębów, takich jak: rozwijająca się próchnica, stany zapalne czy paradontoza. Jest to bardzo ważny etap wybielania, ponieważ wielokrotnie pacjenci nie są świadomi problemów z uzębieniem, które wykluczają ich z możliwości przeprowadzenia zabiegu do czasu poprawy stanu jamy ustnej. Między innymi właśnie dlatego wybielanie zębów u dentysty jest bezpieczniejsze, niż działanie samodzielne.
W gabinecie stomatologicznym można skorzystać z różnych metod wybielania zębów:
- wybielanie nakładkowe: jest to metoda hybrydowa; specjalista przygotowuje specjalną szynę do wybielania i dobiera żel wybielający dostosowane indywidualnie do pacjenta; wypełnione żelem nakładki pacjent nakłada samodzielnie w domu;
- wybielanie zębów przy pomocy lampy: na zęby nakładana jest specjalnie dobrana substancja wybielająca, aktywowana światłem lampy LED.
Efekt wybielania zależy także od dobranego preparatu wybielającego. Bardzo dobre efekty daje środek o nazwie Opalescence Boost, który:
- nie wymaga naświetlania;
- zawiera silny 40% nadtlenek wodoru, który wpływa na skuteczność wybielania;
- zawiera środki chroniące szkliwo w trakcie zabiegu.
Wybielanie zębów z Opalescence Boost można wykonać w czasie jednej sesji zabiegowej w gabinecie dentystycznym.